Székelyföld története

Istoria Ținutului Secuiesc

Cumpărați cartea intitulată Istoria Ținutului Secuiesc, cu ajutorul căreia aveți posibilitatea de a cunoaște istoria secuimii.

×

Istoria Ținutului Secuiesc și a locuitorilor săi, ca și istoria oricărei alte regiuni a lumii, nu este doar o cauză a istoricilor și a reprezentanților disciplinelor în-rudite. În acest context, lucrarea noastră este dedicată, în primul rând, locui-torilor de astăzi ai fostului Ținut Secuiesc, însă am fost conștienți de faptul că ei nu sunt singurii interesați de istoria acestei regiuni. Nu trebuie să neglijăm nici acel cerc de interes mult mai extins, depășind cu mult hotarele Ţinutului, căci pe lângă cele câteva sute de mii de locuitori ai regiunii, interesați în mod firesc de mediul lor direct, există un mare număr de persoane, trăind în toate colțurile lumii, care provin din această regiune sau, pur și simplu, sunt interesate de istoria ei.

Cuvânt de salut

Răsfoind materialul pregătit pentru tipar, m-am oprit asupra unei propoziții cu o semnificaţie aparte pentru mine. Într-o scrisoare din 17 martie 1725,
adresată Scaunului Casin, Ferenc Lázár, judele regal suprem al scaunului Ciuc-Giurgeu-Casin, afirmă: „Eu consider această dregătorie ca o slujire cu dare de seamă, nicidecum o boierie cu beneficii.” Conducătorul secui de odinioară formulează aici un adevăr ce persistă până astăzi. Demnitarul ales este un „slujitor cu dare de seamă” al comunității care l-a cinstit acordându-i încrederea.

Prefață

Autori

Cumpărați cartea cu reducere în funcție de cantitatea achiziționată.

O monografie include toate cele trei volume.

1-9 monografii

250 RON/monografie

10-49 monografii

220 RON/monografie

50-99 monografii

200 RON/monografie

100+ monografii

150 RON/monografie

Cumpărare

Puteți comanda online prin completarea formularului de mai jos.
Vă rugăm ca înainte de comandă să citiți condițiile de cumpărare și condițiile de livrare.

La efectuarea comenzii vă rugăm să precizați datele cerute (nume, adresa exactă) așa cum figurează în actul de identitate. Numele localităților să fie precizate întotdeauna în limba română. Nu ne asumăm răspunderea pentru problemele ce se ivesc datorită inexactității completării comenzilor. Costurile suplimentare datorate trimiterii repetate a aceleiași comenzi sunt suportate de către cumpărător.

Trimiterea comenzii:
Pentru a comanda produsul ales, nu aveți altceva de făcut, decât să completați formularul de comandă din meniul cumpărare.
Fiți atent la actul de cumpărare în calitate de persoană fizică sau firmă/instituție
În câmpul referitor la cantitate, alegeți numărul de monografii pe care doriți să le achiziționați.
Pentru finalizarea comenzii apăsați pe Comandă.
Vă rugăm să precizați dacă doriți factură fiscală în rubrica Observații, înainte de finalizarea comenzii!
După procesarea comenzilor finalizate colegii noștri vă vor contacta pentru a vă informa despre data livrării și despre costuri.

×

Asigurăm livrarea comenzilor cu ajutorul firmei de curierat URGENT CARGUS. Taxa de livrare se formează în funcție de numărul de monografii comandate, respectiv localitatea unde doriți livrarea produselor. Pe teritoriul României sunt peste șase mii de localități în cazul cărora prețurile sunt aceleași, excepțiile fiind localitățile unde serviciul de curierat rapid nu beneficiază de puncte de preluare. De exemplu, dacă cineva trimite o comandă din Cluj-Napoca pentru 1 buc. monografie, taxa de livrare este de 19.84 lei. Dacă optează pentru 2 buc. atunci taxa este de 24.64 lei, în timp ce pentru 3 buc. este 29.44 lei.
Totodată aveți posibilitatea de a ridica comanda personal la sediul Muzeului Haáz Rezső din Odorheiu Secuiesc (str. Bethlenfalvi nr. 2–6.), unde se poate opta pentru plata în numerar pe loc.

Condiții de plată:
În cel mult 24 de ore după finalizarea comenzii, veți fi contactat de colegii noștri, care vă vor cere confirmarea comenzii și vă vor informa asupra taxelor de livrare.
Modalitățile de plată sunt următoarele: puteți achita prin transfer bancar în prealabil sau prin online banking, transferând suma pe contul deschis pentru acest scop la Trezorerie (RO42TREZ35221G335000XXXX, Trezorerie), respectiv prin ramburs, ceea ce înseamnă că plata se va efectua în numerar la sosirea coletului la adresa solicitată.

Condiții de comandă și livrare peste hotare:
Comenzile primite din străinătate le putem onora doar în cazul plății în prealabil prin transfer bancar în contul nostru în forinți maghiari (RO24RNCB0156096288290005, Banca Comercială Română).

Dreptul de renunțare la cumpărare
Aveți posibilitatea de a anula comanda în 24 de ore de la efectuarea acesteia. Aceste lucru o puteți face în scris, la adresa de e-mail: monografia@hrmuzeum.ro
În cazul în care nu veți anula comanda în scris, conform celor precizate mai sus, și ulterior – dintr-un motiv sau altul – nu veți prelua coletul, vă vom debita cu cheltuielile de transport. Iar în viitor nu vom avea posibilitatea de a onora comenzile Dumneavoastră, până nu veți achita cheltuielile respective.
În cazul în care vânzătorul consideră că cumpărătorul a acționat cu rea voință, poate solicita despăgubiri, conform legilor în vigoare.

Contact
Dacă aveți întrebări sau observații de orice fel în legătură cu monografia, vă rugăm să ne contactați la următoarea adresă de e-mail: monografia@hrmuzeum.ro

* Câmpuri obligatorii
Am citit și sunt de acord cu condițiile de cumpărare și condițiile de livrare*

* Câmpuri obligatorii
Am citit și sunt de acord cu condițiile de cumpărare și condițiile de livrare*

Contactează-ne

Haáz Rezső Múzeum
RO - 535600 Odorheiu-Secuiesc
Strada Kossuth Lajos, Nr. 29.
Tel/Fax: +40-266-218375
E-mail: monografia@hrmuzeum.ro